Tekli Mesajlari izle
Eski 04-03-2010, 08:56 PM   #17
styla45
Forum Kalfası

styla45 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2005
Mesajlari: 7,071
Teşekkür Etme: 5
Teşekkür Edilme: 16
Teşekkür Aldığı Konusu: 15
Üye No: 4
Rep Puanı : 67186
Rep Derecesi : styla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond reputestyla45 has a reputation beyond repute
Belirlenen

Birinci seçenek : Primary Domain Controller :

Domain üzerinde en yetkili ana makina olmasi seçenegi
Ikinci Seçenek : Backup Domain Controller :
Domain üzerinde bulunan Primary Domain Controller'in bir yedegi olacakti. Birinci makina üzerinde tutulan bütün kullanici ve sistem dosyalarinin bir yedegi alinmakta ve eger birinci server çökerse bu devreye girerek onun görevini yapacaktir.
Üçüncü Opsiyon : Stand-Alone Server :

Bu makina domain olarak yaratilmayacak. Yalniz basina çalisan bir server olacakti.
Biz bir Primary domain kuracagimiz için birinci opsiyonu seçtik.
33- Daha sonra karsimiza gelen pencere Administrator user için password girmemizi istiyordu. Bu user sistemdeki en güçlü kullanici olacak ve birçok islem bu kisi tarafindan yapilacakti. Password olarak girdigimiz ifadeyi ikinci kutuyada girdik.
34- Daha sonra önümüze gelen pencerede kurtarma disketi yaratip yaratmiyacagimiz soruldu. No seçenegini seçip disket yaratmayacagimizi belirttim.
35- Daha sonra karsimiza gelen pencereden yüklemek istedigimiz component'leri seçerek yükledik.
36- Next tusuna basarak Network islemlerine geçtik.
37- Karsimiza gelen pencereden Wired Network seçenegi seçili idi. Bu seçenek bu makinanin Network karti üzerinden sisteme baglanagini belirtiyordu.
38- Remote Access to the Network seçenegini seçmedik. Bu seçenek bu makinaya telefonla disardan baglanti yapilmasina izin veren bir opsiyondu. Next tusuna basarak bir sonraki adima geçtim.
39- Internet Information Server seçenegini seçmedim. Çünku biz bu serverdan disariya FTP ve HTTP seçeneklerini firewall ile kapattigimiz için IIS server installasyonunu geçtim.Gerekirse IIS 3.0 Server kurarak FTP ve WWW yükleyebilirdik.
40- Bu adimda Server üzerinde bulunan Network kartlarini tanitmamiz isteniyordu. Start Search buttonuna basarak bilgisayarin Network kartini aramasini baslattik. Makina Network kartini buldu. Next tusuna basarak bir sonraki adima geçtik.
41- Burada Network kartinin özelliklerini degistirebilecegimiz bir pencere idi. Ancak biz burada bir degisiklik yapmayarak Nt'nin detect ettigi gibi biraktik ve next tusuna basarak bir sonraki adima geçtik.
42- Bu pencere kullanacagimiz Network protokolerini seçmemiz isteniyordu. Buradan bütün protokoleri seçtim. Bu protokolerden TCP/IP internet protokolu IPX/SPX Novell tarafindan kullanilan protokol ve NetBEUI ise Microsoft tarafindan kullanilan bir protokoldür. Next buttonuna basarak bir sonraki adima geçtim.
43- IP adreslerini Subnet ve Gateway degerlerini girdik
44- Bu pencere makinaya yüklenecek servisleri seçmemiz gerekmektedir. Bunlarin hepsi seçili idi. Biz bunlari uncheck etmeden bir sonraki adima geçmek için next tusuna bastik.
45- Burada seçili component'leri yükleyecegini belirten bir bilgi veriliyordu. Yükleme islemini baslatmak için Next buttonuna bastik.
46- Daha sonra bir next buttonuna basarak seçilmis network componentlerini enable ettik.
47- Daha sonra gelen pencereden Domain adi olarak DOMAIN_TEST ismini verdik.
48- Finish butonu ile NT yükleme islemlerini basari ile tamamladik.
49- Makina tekrar reboot ettikken sonra Time Zone listesinden Istanbul olarak seçtik Next buttonuna bastik.
50- Tarih ve zaman ayarlarini ayarladik. Close buttonu ile pencereyi kapattik.
51- Daha sonra gelen pencereden Display özelliklerini ayarladik. OK buttonuna
bastiktan sonra NT kurulumunu tamamladik.
52- Makinayi tekrar reboot ettik.
53- Makine açildiktan sonra 2 GB FAT ve geri kalan 6 GB`i userlar tutulacagi için NTFS'e cevirdik.
Microsoft Exchange Server 5.0

Kullanıcıların Netwok üzerinde ve tüm Internet kullanıcıları ile haberleşebilmelerini gerçekleştirmek amacıyla Microsoft Exchange Server 5.0'ın bilgisayara yüklenmesi ve kullanıcı mailbox'larının yaratılması , adres listeleri oluşturulması ,genel kullanıcı kısıtlamaları nın nasıl yapılacağını burada anlatmaya çalışacağız.
styla45 Ofline   Alinti Yaparak Cevapla