Tekli Mesajlari izle
Eski 12-28-2006, 02:29 PM   #49
KέžmдИ
Daimi Üye

KέžmдИ 'in Avatari

Kayit Tarihi: Dec 2006
Mesajlari: 513
Teşekkür Etme: 50
Teşekkür Edilme: 62
Teşekkür Aldığı Konusu: 45
Üye No: 25089
Rep Puanı : 3206
Rep Derecesi : KέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond reputeKέžmдИ has a reputation beyond repute

"SÜREYYA AYHAN" RÖPORTAJI

*Ufak engeller insanları durdurabiliyor, ama biz önümüzdeki dağları aştık
*Yapı olarak hırslıyım, herhangi bir meslekte hırs olmadan başarılı olunacağına inanmıyorum
*Uçaktan Dünya Şampiyonu olarak inersem binlerce kişiyle birlikte orada başarımı paylaşmak istiyorum
Süreyya Ayhan atletizmde bir Türk kızının neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermek istiyordu. Yakın çevresi dışında Türkiye'de dahi bu rüyasını kimse bilmiyorken, o bunun hayali ile soluk alıp veriyordu. 1500 metrede gelen Avrupa Şampiyonluğu, rüyasının bir kısmı. Amerika, Edirne ve Kayseri'de hazırlandığı Dünya Şampiyonası 1500 metre finalini bu ayın sonunda Paris'te koşacak. Bu yarış öncesi Berlin'de koştuğu Golden League finalinde 3:59:59'luk derecesi ile Dünya Şampiyonası'ndaki rakiplerine gözdağı verdi. Süreyya ile hedeflerini ve yaşadıklarını konuştuk.

Nasıl atlet oldunuz?

Atlet olmayı kafama koymuştum, ne olursa olsun blir atlet olacaktım.

Koşmak sizin için ne ifade ediyor?

Koşarken his ve düşünce ortadan kalkıyor. 'Başladığın gibi bitireceksin Süreyya' diyorum kendi kendime ve tek şeye kilitleniyorum 'Finişi en önde bitirmek'. Yüz binlerce seyirci varmış! Hiçbir şeyi görmüyorum. Tamamen hayattan kopuyorum.

Atletizme imkansızlıklar altında başladınız. Ancak şimdi tüm imkanlar var. O günlerdeki haz bugün de var mı? Heyecanınız aynı mı?

Eksilme yok, tam tersi daha fazla heyecan var. En önemlisi şimdi insanlar benim neler yaptığımı biliyor, neler yapabileceğimi de biliyor. Bu da Türkiye'ye karşı sorumluluk demek. Şimdi daha çok heyecan duyuyorum atletizme karşı.

Hırsınızın sebebi zor şartlarda yetişmenizden mi kaynaklanıyor?

Her şeyden önemlisi atletizmi ben kendime meslek olarak seçtim. Çok severek yapıyorum. Sporcu olmak, benim için bir yaşam biçimi ve ben hayatın hiçbir alanında spordaki heyecanı yaşanamayacağına inanıyorum. Rekabet, hırs, mücadele, disiplin... Yapı olarak da hırslıyım. Herhangi bir meslekte hırs olmadan başarılı olunacağına inanmıyorum.

Sorumluluk duygusu sizi strese sokuyor mu?

Ben sorumluluğumu aşırı derecede bildiğimden artı bir stres yaratmıyor. Ne yapmam konusunda başkalarının beni uyarmasına gerek olmadan da bunu yapıyorum zaten ben.

Anadolu'da bayan bir sporcu olmak zor muydu?

Herkes sana destek sağlamıyor. Öylesine bu işi yaptığını düşünüyor. Zaman zaman bayan sporcu olduğumuz için garipseniyorsunuz, ama bizi yıldırmadı. Bir anlamda zordu, bir anlamda da değildi. Ailemin desteği çok önemliydi.

Size dünyanın en iyi antrenörleri ile çalışmanızı tavsiye ediyorlar. Antrenörünüzü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bana inanan bir antrenörüm var. Yıllar geçtikçe antrenmanlar ağırlaşıyor ve zaman zaman kaçmak istiyorsun. O sırada antrenörün devreye giriyor ve seni ertesi gün daha hırslı bir şekilde piste gelmeni sağlıyor. Zaten dünyanın en iyi antrenörüyle çalışıyorum. Bunları dikkate almıyorum.

Türkiye atletizmden yıllarca şampiyon çıkaramazken, siz nasıl bu kadar başarılı oldunuz?

Hedeflerim vardı. Bunlar da küçük hedefler değildi. Sorumluluk sahibi biri olarak hedefin olması benim için yetiyordu.

Atletizm size ne kazandırdı?

Kendimi ikinci planda tutuyorum. Benden önce ülkem çok şey kazandı. Bana kazandırdığının en başına bir çok insan tanıma fırsatı vermesini koyuyorum. Manevi anlamda tatmin oldum. İnsanın tanınması çok mutluluk verici. Maddi olarak da çok şey kazandım.

Anne babalar çocuklarının 'Süreyya Ayhan' olmasını diliyor. Hangi yönünüzü örnek almalarını istersiniz?

İnsanlar beni başarılı olduğum için örnek alıyor. Sporcu kimliğimi örnek alsınlar. Hedeflerinin olmasını isterim öncelikle. Ve kolay kolay pes etmemelerini.

Bundan sonra hedefleriniz neler?

Hedefim öncelikle dünya şampiyonası, sonra olimpiyat şampiyonası. Dünya şampiyonu ve Olimpiyat şampiyonu olmayı hangi sporcu istemez. Zor olduğunu biliyorum, ama çalışıyorum.

Dünya Şampiyonası'nı düşündükçe heyecanlanıyor musunuz?

Gözlerimi kapatıp şampiyonayı düşündüğümde içim kıpır kıpır oluyor. Heyecanlanmıyorum dersem yalan olur. Ama yarış günü bu heyecanımdan eser kalmaz. Avrupa Şampiyonu olduğumda Havaalanına çok az sayıda seyirci gelmişti. Ama Dünya Şampiyonu olarak inersem binlerce kişiyle birlikte orada başarımı paylaşmak istiyorum.

Zorlu rakipleriniz olacak. Siz onları takip ediyor musunuz?

Evet, onları takip ediyoruz. Ama öncesinde iyi çalışıyoruz. Zorlu geçecek bir yarış olacak. Hedefim birinci olmak. Bir şanssızlık olmazsa elbette.

Nasıl hazırlanıyorsunuz?

Sabah 06:15'de kalkıyorum. Saat 06:45'de pisteyim. Sabah antrenmanı bir saat kırk beş dakika sürüyor. Yarım saat kahvaltı, hemen ardından kondisyon salonu. Öğle yemeği ve 2-3 saat dinlenme. Çünkü ağır antrenman akşama. Saat beş buçukta başlıyorum, saat sekiz buçuk hatta güneş izin verirse daha geç saate kadar çalışıyorum. Sonra yemek ve tekrar odamdayım. Ve bunu haftanın yedi günü yapıyorum. Başka yaşantımın olmasına da imkan yok.

röportaj dünya şampiyonasından önce yapılmıştı
bazı sebeblerden dolayı ikinci olmuştuk o şampiyonada

KέžmдИ Ofline   Alinti Yaparak Cevapla