www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Forum > Eskiler (Arşiv)

Eskiler (Arşiv) Eski konular

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 09-24-2007, 06:24 PM   #1
GooD aNd EvıL
Aşmış Üye

GooD aNd EvıL 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2007
Mesajlari: 281,268
Teşekkür Etme: 98
Teşekkür Edilme: 355
Teşekkür Aldığı Konusu: 320
Üye No: 44033
Rep Puanı : 34658
Rep Derecesi : GooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond reputeGooD aNd EvıL has a reputation beyond repute
Belirlenen İnternetten ölen yakınlarına fatiha okuma dönemi 24 Eylül 2007

Mardin'in Savur ilçesine bağlı Sürgücü beldesi mezarlığı internet ortamına taşındı. Vatandaşlar, Mehmet Ayaz'ın kurduğu sitede internet üzerinden yakınlarının ruhlarına Fatiha okuyabiliyor.

Yıllar önce taşındığı İstanbul'dan her bayram arifesinde vefat eden yakınlarını ziyaret etmek için memleketi Mardin'in Sürgücü beldesine giden Mehmet Ayaz, belde mezarlığındaki kabirlerin fotoğraflarını tek tek çekerek kendi tasarladığı www.surgucum.com adlı internet sitesine taşıdı. Artık internet üzerinden yakınlarının ruhlarına bir 'tık'la fatiha okuduğunu ifade eden Ayaz, "İnternetten mezarlığa Fatiha okuma fikri önceki yıl vefat eden akrabamın kabrini ziyaret etme isteği doğunca aklıma geldi. Yıllık iznimde sadece bu düşüncemi yerine getirmek için memlekete giderek, istisnasız bütün kabirlerin fotoğraflarını tek tek çektim. Bizim beldede her perşembe akşamı ve bayramlarda kabir ziyaretleri yapılır. Fatiha ve Kur'an-ı Kerim okunur veya okutulur. İl dışındaki herkes de buna katılır. Beldedeki nüfus kadar Türkiye'nin değişik şehirlerinde ve yurtdışında yaşayan Sürgücülüler'i de düşünerek internete herkesin kabir fotoğraflarını ekledim. Artık isteyen herkes bir tıkla vefat eden akrabasının mezarlığını ziyaret ederek bir fatiha okuyabilir" dedi.

İnternet sitesi aracılığıyla dünyanın dört bir yanından kendisine telefon geldiğini belirten Ayaz, "Yurtiçi veya yurtdışında yaşayan hemşehrilerimizin 'Allah razı olsun' demeleri beni mutlu ediyor. Artık herkes evde veya işte her zaman yakınlarının kabrini ziyaret edip dua okuyabilir. Elimde yaklaşık bin 200'e yakın mezarlığın fotoğrafı var, şu an ancak 317 tanesini online mezarlığa yükleyebildim. Geri kalanları da peyderpey yüklemeye devam ediyorum. Mezarlıkta bulunan çoğu kabir otlardan ve
bakımsızlıktan dolayı harap durumdaydı. Görünen bütün kabirlerin resmini çektim. Halkımız bu hizmeti duyunca yakınlarının kabirlerine daha iyi bakacaktır. Hatta yıkılmış kabirleri yapacaklarını da düşünüyorum. Çünkü onlar da yakınlarının mezarlarının internette yer almasını isteyeceklerdir. Bu da belde mezarlığının daha bakımlı olmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

Ayaz, din adamlarından fetva aldıktan sonra siteyi uygulamaya koyduğunu söyledi.

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari