www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Her Telden > Din Bilimleri > Hıristiyanlık

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 06-09-2009, 11:19 AM   #1
despina
Geçerken Uğradım

despina 'in Avatari

Kayit Tarihi: Jun 2009
Mesajlari: 65
Teşekkür Etme: 0
Üye No: 83585
Rep Puanı : 885
Rep Derecesi : despina is a splendid one to beholddespina is a splendid one to beholddespina is a splendid one to beholddespina is a splendid one to beholddespina is a splendid one to beholddespina is a splendid one to beholddespina is a splendid one to behold
Belirlenen Incil Degismis midir?

Tanri kutsal kitap'ta ne dedİ? SÖZÜMÜ KORUYACAĞIM. EĞer tanri sözünü koruyamiyorsa bugün kur'an neye göre korunuyor dİyorlar acaba yazik!!!!

TAnrı'ya inanmayanlar için Kutsal Kitaplar değiştirildi diyenler anlaşılabilir. Nitekim pek çok ateizm inancında Kitapların değiştirildiklerine sözde kanıtlar çelişkiler bulunabilir. HER KİTAPTA cımbızlamayalım bunları HER KİTAP!!! Ama hem ‘Tanrı'ya inanıyorum’ hem ‘Tevrat, Zebur ve İncil değiştirildi’ diyenler, aşılamaz bazı mantık sorularıyla karşı karşıyadırlar:
1. Hristiyanların Musevilerin ve Müslümanların inanışına göre Tanrı her şeye kadirdir.
2. Tanrı merhametlidir, mukaddes kitaplarını insanlara doğru yolu göstermek için vahyeder.

Fakat eğer Tevrat, Zebur ve İncil değiştirilebilirse, şu iki sonuçtan birini kabul etmek zorundayız kaçar yol yok.
....1 Tanrı, kitaplarının yok edilmesini önlemeye (haşa) acizdir (ve böylece gerçekten her şeye kadir olamaz). ya da
....2 Tanrı insanlara doğru yolu göstermeye yalnız ara sıra önem verir; O’nun kitapları değiştirilir ve böylece insanlar doğru yoldan saparlarsa, O pek ilgilenmez, başka bir Kitap gelsin ona inansınlar ne önemi var başka bir deyimle merhametsizdir (gene haşa!).

Tanrı bu tür iftiralardan uzaktır! Tanrı'nın sözleri yok olursa, o devir insanlarının doğru yolda yürümesi imkansızdır. Bazı alimlerin iddia ettiği gibi kendi akıllarıyla doğruyu bulamazlar. Değiştirilmeyecek diye Tanrı tarafından söz verilmiş bir Kitap'ın değiştirilmiş olabileceğini kabul edemezler bundan daha büyük küfür olamaz Tanrı'nın sözleriyle alay etmek en büyük ve tek bağışlanmayacak günahtır.

Tarihten bakarsak Tevrat M.Ö. 15. yüzyılda, Zebur M.Ö 10 yüzyılda, İncil M.S. 1. yüzyılda vahyedilmiştir. Eğer bu kitapların metni değiştirilmiş ve aslı tümüyle kaybolmuşsa ve tek geçerli kitap Kur’an ise, çok kısa aralıklar hariç 2000 yıla aşkın bir müddet boyunca insanlar karanlık içinde kalmış demektir. Tanrı, vahiylerini bir iki asır bile tahriften koruyamamış olsaydı, ne kadar aciz ya da merhametsiz bir Varlık olurdu!

Ve buna inanlar için birkaç yıl içinde biri çıksa ve dese ben gerçek son peygamberim Kur'an'ı değiştirdiler. Bana inanın. Kaç kişi inanır acaba?

"Allâh demişti ki: 'Ey İsâ, ben seni öldüreceğim, bana yükselteceğim, seni inkâr edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları ta kıyamet gününe kadar inkâr edenlerin üstünde tutacağım.' (Al-i İmrân 3:55)

Senden önce gönderdiğimiz peygamberlerimizin de kanunudur.
Bizim kanunumuzda bir değişiklik bulamazsın.(İsrâ 17:77)

“De ki, ‘Doğru iseniz, Tevrât’ı getirip okuyun.’” (Al-i İmrân 3:93)

“Eğer sen, sana indirdiğimizden kuşkuda isen, senden önce Kitab okuyanlara sor... Ve sakın Allah’ın ayetlerini yalanlayanlardan olma, yoksa ziyana uğrayanlardan olursun.” (Yûnus 10:94-95)

“Bilmiyorsanız zikir ehline (bilen Kitab ehline) sorun.” (Nahl 16:43)

“Andolsun, biz Mûsâ’ya açık açık dokuz âyet (mu’cize) vermiştik. İşte İsrâil oğullarına sor...” (İsrâ 17:101)

“Eğer bilmiyorsanız zikir ehline (yani meseleyi bilen, eski Kitab sahiplerine) sorun... Aklınızı kullanmıyor musunuz?” (Enbiyâ 21:7 & 10)

“Senden önce gönderdiğimiz elçilerimizden sor: Rahmân’dan başka tapılacak tanrılar yapmış mıyız?” (Zuhruf 43:45-46)

“Ondan önce de önder ve rahmet olarak Mûsâ’nın Kitab’ı var.” (Ahkaf 46:12)

“Gerçekten Tevrât’ı biz indirdik, onda yol gösterme ve nur vardır.” (Mâide 5:44)

“Ey Kitâp ehli, neden İbrahim hakkında tartışıyorsunuz? Oysa Tevrât da, İncîl de ondan sonra indirilmiştir. Düşünmüyor musunuz?” (Al-i İmrân 3:65)

“Kitâb ehlinden öylesi vardır ki, ona yüklerle emânet bıraksan, onu sana öder.” (Al-i İmrân 3:75)

“İçinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrât yanlarında dururken seni nasıl hakem yapıyorlar da ondan sonra da dönüyorlar (verdiğin hükme razı olmuyorlar?)...” (Mâide 5:43)

“Elinizde bulunan Tevrât’ı tasdîk ederek indirdiğim Kur’ân’a, inanın;” (Bakara 2:41)

“De ki: ‘Eğer doğru iseniz, Allâh katında bu ikisinden (yâni Mûsâ’ya ve bana inen Kitablardan) daha doğru bir Kitâb getirin, ben ona uyayım.” (Kasas 28:49)

“Ve Samuel büyüdü, ve RAB onunla baraberdi, ve bütün sözlerinden hiç birini yere düşürmedi.” (1 Samuel 3:19)

* "Kutsal Yasa'yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim. Size doğrusunu söyleyeyim, gök ve yer ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa'dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile eksilmeyecek."
(İncil: Matta 5:17-18)

*
"...Kutsal Yazı da geçerliliğini yitirmez." (İncil: Yuhanna 10:35)
"Kutsal Yasa ve peygamberlerin devri Yahya'nın zamanına dek sürdü. O zamandan bu yana Tanrı'nın Egemenliği müjdeleniyor ve herkes ona zorla girmeye çalışıyor. Gök ve yerin ortadan kalkması, Kutsal Yasa'nın ufacık bir noktasının yok
olmasından daha kolaydır." (İncil: Luka 16:16-17)

"Çünkü ölümlü değil, ölümsüz bir tohumdan, yani Tanrı'nın diri ve kalıcı olan sözü aracılığıyla yeniden doğdunuz. Nitekim 'Bütün insan soyu bir ota benzer. Tüm yüceliği de kır çiçeği gibidir. Ot kurur, çiçeği düşer. Ama Rab'bin sözü sonsuza dek kalıcıdır.' İşte size müjdelenmiş olan söz budur." (İncil: 1. Petrus 1:23-25)

"Gök ve yer ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır." (İncil: Matta 24:35)

Tanrı'nın ve Tanrı Sözü'nün evrensel değişmezlik ilkesine örnek olması açısından aşağıdaki ayetlerde Kutsal Kitap'tan Tanrı'nın tanıklığına bakalım: "Şeriata ve şahadete! Eğer bu söze göre söylemezlerse, gerçek onlar için tan ışığı olmaz." (Tevrat: Yeşaya 8:20)

"Peygamberlerin ruhları peygamberlerin denetimi altındadır. Çünkü Tanrı, karışıklık değil, esenlik Tanrısı'dır." (İncil: 1. Korintliler 14:32-33)
despina Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
CevaplaCevapla

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari