www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Forum > Eskiler (Arşiv)

Eskiler (Arşiv) Eski konular

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 12-06-2006, 05:26 PM   #1
wallcannes
Daimi Üye

wallcannes 'in Avatari

Kayit Tarihi: Dec 2005
Mesajlari: 499
Teşekkür Etme: 53
Teşekkür Edilme: 20
Teşekkür Aldığı Konusu: 11
Üye No: 5844
Rep Puanı : 1277
Rep Derecesi : wallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud ofwallcannes has much to be proud of

5 üniversite kuruluyor... Tasarı Komisyon'da kabul edildi

"İstanbul Aydın", "Acıbadem", "Özyeğin", "İstanbul Arel" ve "İzmir" adlarıyla 5 vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda benimsendi.
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Tayyar Altıkulaç’ın başkanlığında yaptığı toplantıda, 5 vakıf üniversitesi kurulmasını öngören iki ayrı kanun tasarısını birleştirerek görüştü.
AK Parti’li üyelerin, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda değişiklik içeren kanun tasarısıyla kurulması öngörülen vakıf üniversitelerinde iletişim fakülteleri, sosyal bilimler ile fen bilimleri enstitülerinin kurulması için önergeler vermesi, tartışmalara neden oldu.
YÖK Hukuk Müşaviri Naime Demirtürk, YÖK’ün vakıf üniversitelerin kurulmasıyla ilgili verdiği iznin kapsamı dışına çıkılarak düzenleme yapıldığını savundu.Üniversiteler bünyesinde fakülte ve enstitü kurma yetkisinin YÖK’te olduğunu ifade eden Demirtürk, bu konuda YÖK’ün görüşünün dışına çıkılarak, hükümetin ve komisyonun değişiklik yapmasının anayasa ve yasalara aykırı olacağını ileri sürdü. Demirtürk, "Tasarı, bu haliyle yasalaşırsa yargıdan dönecektir. YÖK’ün bakış açısıyla komisyonun bakış açısının aynı olması mümkün değil" dedi.
CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı da gerekli çalışma yapılmadan vakıf üniversiteleri bünyesinde fakülte ve enstitü kurulmasına karşı çıktı.
Komisyonda, daha sonra İstanbul’da 4, İzmir’de 1 olmak üzere 5 vakıf üniversitesi kurulmasını öngören tasarı, AK Parti’li milletvekillerinin verdiği önergeler doğrultusunda yapılan değişikliklerle benimsendi.
Buna göre, İstanbul’da, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından "İstanbul Aydın", Acıbadem Eğitim ve Sağlık Vakfı’nca "Acıbadem", Kemal Gözükara Eğitim ve Kültür Vakfınca "İstanbul Arel", Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından "Özyeğin" isimleriyle vakıf üniversiteleri; İzmir’de, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından "İzmir" ismiyle vakıf üniversitesi kurulacak.

Güle güle Lazi Bere, kardeşimizdin kardeşimizsin kardeşiniz, sonsuza kadar..

-Trabzonspor bir "yol"dur..
-Peki bu "yol" nereye gider?
-Hiçbiryere gitmez.."O" bir duruş biçimidir...
wallcannes Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
CevaplaCevapla

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari