www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee  

Geri Git   www.cakal.net Forumları YabadabaDuuuee > Forum > Eskiler (Arşiv)

Eskiler (Arşiv) Eski konular

CevaplaCevapla

Konu Seçenekleri Görünüm Şekli
Eski 08-26-2008, 10:27 AM   #1
jockeя
Administrator

jockeя 'in Avatari

Kayit Tarihi: Aug 2005
Mesajlari: 8,103
Teşekkür Etme: 19
Teşekkür Edilme: 155
Teşekkür Aldığı Konusu: 28
Üye No: 1
Rep Puanı : 434913
Rep Derecesi : jockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond reputejockeя has a reputation beyond repute
Belirlenen Görme engelli şampiyon Boğaziçi’nde yurt istiyor

ÖSS’de ilk görme özürlü Türkiye 24’üncüsü olan Uğur Yuvarlak, Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandı. Ailesinin yaşadığı maddi sıkıntıya rağmen özel üniversitelerin 50 bin YTL ödül ve her ay iki bin YTL burs teklifini reddeden Uğur Yuvarlak, "Bir görme engellinin de eğitim hayatında başarılı olabileceğini kanıtladım" diyor.

Balat’ta dünyaya gelen Uğur Yuvarlak’ın gözleri, beş yaşında retina yırtılması nedeniyle görmez oldu. Altı yaşındayken mahallenin çocuklarına İstiklal Marşı’nı ezberleten Uğur’u annesi okula yazdırmaya karar verdiğinde bazı yakınları, "Başarılı olamaz, en iyisi Kuran kursuna gönderin" dedi. Fakat ilkokul mezunu anne baba çevresini dinlemeyerek Uğur’u ilköğretim okuluna yazdırdı. Derslerini Braille alfabesiyle yazılan kitaplardan takip eden Yuvarlak, okulunu birincilikle bitirdi. Sınavla kazandığı Vefa Lisesi’nde okurken, yazılı dosyaları sese çeviren bir programla bilgisayar üzerinde çalışmaya başlayan Uğur Yuvarlak, kardeşi Onur’un ve bilgisayarın yardımıyla sınavlara hazırlanmaya başladı.

Bir gün görme engelliler için yapılan özel satranç takımını okula götüren Uğur Yuvarlak, arkadaşlarından bir oyun bile alamayınca kendini satrançta da geliştirmeye karar verdi. Uğur’un bu azmi onu okulun satranç takımına kaptan, takımı da İstanbul Anadolu Liseleri Şampiyonu yaptı. Üniversiteye hazırlanırken okuldaki derslerinden uzak kalan Uğur Yuvarlak, çok az bir farkla okul birinciliğini kaçırdı ve ikinci oldu. ÖSS’ye hazırlanırken deneme sınavlarını çok iyi analiz ettiğini belirten Uğur Yuvarlak, "Hangi konularda eksik olduğumu belirledim ve o konulara ağırlık verdim. Bu da başarıyı getirdi" diyor. Türkiye’de görme engellilerin bilgiye ulaşımının daha da kolaylaştırılması gerektiğini belirten Yuvarlak, "O zaman eminim başka bir kör arkadaşım Türkiye şampiyonu olur. Ben ilkokul mezunu, maddi sıkıntısı olan ailemin ileri görüşlülüğüyle okula gönderildim. Onlara borcumu ödeyemem" diye konuştu.

Uğur’un tek isteği Boğaziçi Üniversitesi’nin yurdunda kalmak. Hayatı büyük ölçüde seslerle algılayabildiğini belirten Uğur, "Başarımın devamı için sessiz bir odaya ihtiyacım var. Bugüne kadar kimseden hiçbir şey istemedim. Ama bunu çok istiyorum" dedi. Uğur Uyanık, binlerce YTL’lik burs tekliflerini kabul etmeyerek Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etme nedenini ise hayatla dalga geçerek cevaplıyor: "Manzarası çok güzel."

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora yapmak istediğini belirten Uğur Yuvarlak, "Ben bilim öğrenip, bilim öğretmek istiyorum. Türkiye’de ya da yurtdışında akademisyen olacağım" dedi.
jockeя Ofline   Alinti Yaparak Cevapla
CevaplaCevapla

Bu Konudaki Online üyeler: 1 (Üye Sayisi : 0 Ziyaretçi Sayisi : 1)

Mesaj kurallari